PSİKOLOG ŞULE TOLA KİMDİR?

ÖZGEÇMİŞ

KİŞİSEL BİLGİLER

·         14 Mart 1965 tarihinde Ankara’da doğdu.

·         9. ve 10. Dönem Demokrat Parti Isparta Milletvekili Dr. Tahsin TOLA’nın torunudur.

·         Son 25 yıldır Isparta’da ikamet etmektedir.

·         Biri kız biri erkek iki çocuk annesidir.

EĞİTİM

·         İlkokul: 1976, Ankara Teğmen Kalmaz İlkokulu.

·         Ortaokul: 1979, Senirkent Ortaokulu.

·         Lise: 1982, Senirkent Dr. Tahsin Tola Çok Programlı Lisesi.

·         Üniversite: 1986, ANKARA ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ’nden mezun oldu.

İŞ HAYATI

·         1986-1988: Psikolog, Eğirdir Kemik-Eklem Hastalıkları Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi.

·         1988-1990: Psikolog, Muş Devlet Hastanesi.

·         1990-2012: Psikolog, Isparta Devlet Hastanesi başta olmak üzere Isparta’nın çeşitli hastaneleri.

·         2012-2015: Kriz-Gözlem-Eğitim Uzmanı, Isparta İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği.

UZMANLIK ALANLARI

·         Alkol ve madde bağımlılıkları ile mücadele

·         Koruyucu ruh sağlığı hizmetleri

·         Fiziksel ya da ruhsal engellilerin topluma kazandırılmaları

·         Aile içi iletişim, Kadına şiddetle mücadele

·         Evlilik müessesinin kurulması ve korunması

·         Çocuk eğitimi

·         Özel gelişime muhtaç çocukların eğitimi

SERTİFİKALAR

·         Kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele eğitici eğitimi

·         Aile danışmanlığı

·         Alkol ve madde bağımlılıkları ile mücadele eğitici eğitimi

·         Yaşam koçluğu

·         Kişisel gelişim (diksiyon, beden dili, iletişim)

·         Eğitim koçluğu

GERÇEKLEŞTİRDİĞİ PROJELER

·         İlk tayin yeri olan Eğirdir'de "Ortopedik Özürlülerin Topluma Kazandırılması ve Üretken Olması" projesi ile iş-uğraş ve terapi atölyeleri kurdu. Okuma-yazma kursları açtı, sergi ve kermesler düzenledi.

·         2010 yılında Türkiye'de bir ilk olan ve kendi hazırlamış olduğu "SEV, DEĞER VER VE PAYLAŞ" projesini hayata geçirerek evlilik öncesi eğitim seminerlerini Isparta ili için mecburi hale getirdi. 5 yılda toplamda 2400 seminerle 20.000 civarında evlenecek çifte eğitim semineri ve sonrasında danışmanlık yaptı.

·         2012 yılında Kamu Hastaneler Birliği İl Genel Sekreterliği bünyesinde hizmet veren Isparta Devlet Hastanesi’ne bağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezini (TRSM) kurdu. “Toplum Destekli Tedavi Modeli” projesinin yürütüldüğü bu merkez aracılığıyla “Şizofren ve Bipolar hastaların topluma kazandırılmaları" yönünde bireysel görüşmeler, grup terapileri, atölye çalışmaları ve eğitim seminerlerini sürdürdü. Merkeze gelemeyen hastaların takibi için Isparta'nın en ücra köşelerine gitmekten çekinmedi.

·         Şehrimizde intihar olaylarının artmasıyla "Ruhumuza Sağlık" projesini geliştirdi ve "İnsani Değerlerin Yeniden İnşası" (merhamet, sadakat, hoşgörü, yardımlaşmak, affetme v.b. konularda) adı altında gençler başta olmak üzere eğitim seminer çalışmaları yaptı.

MESLEKİ FAALİYETLERİ

·         Uzun yıllar Isparta’nın tek psikoloğu olduğu için cezaevleri, adliyeler, yetiştirme yurtları ve diğer çeşitli kurum ve kuruluşlarda ihtiyaç dahilinde bireysel ve gurup terapileri yapmak suretiyle hizmet verdi.

·         2003 yılında ülkemizde bir ilk olarak hizmet vermeye başlayan "Psikolojik Danışma Merkezi"nin kurdu. Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle mücadele eğitici eğitimini alarak bu konuda birçok seminer gerçekleştirdi.

·         Psikolojik Danışma Merkezi'nin tanınması; psikolojik destek alma konusundaki tabuları yıkmak, ruh sağlığı ve tedavi yolları konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla, değişik radyo-tv programları, seminerler, bireysel grup çalışmaları ile gerek özel gerekse kamu kurum ve kuruluşlarıyla kapsamlı çalışmalar yürüttü.

·         2013 yılında ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’NDE Aile Danışmanlığı eğitimi alarak ağırlıklı çalışmalarını çift terapisi, aile içi iletişim ve boşanmak üzere olan çiftlere arabuluculuk eğitimlerine yoğunlaştı.

·         Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezinde sertifika programlarında eğitmen olarak yer aldı.

·         Milli Eğitim Müdürlüğü, Isparta Müftülüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Isparta İl Emniyet Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve benzeri kurum ve kuruluşların proje ve eğitimlerinde yer aldı.

·         1990 yılından bu yana psikolojik danışma çalışmalarının yanı sıra; kadına yönelik aile içi şiddetle mücadele, stres yönetimi, öfke kontrolü, aile içi iletişim, alkol ve madde bağımlılığıyla mücadele, çocuk gelişimi eğitimi, diksiyon beden dili, iletişim, empati ve benzeri birçok alanda isteyen kurum ve kuruluşlara seminerler verdi.

DANİŞANLARİMİZİN Düşünceleri

Yaşamlarında yeni bir sayfa ile devam eden danışanlarımızdan bazılarının yorumları

Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.

Fadime GÜNAY

Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.

Esra Çelik

Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak üzere bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500'lerden beri endüstri standardı sahte metinler olarak kullanılmıştır.

Mehmet Can